Różne rodzaje mieszanek na powłoki wałków i walców

Różne rodzaje mieszanek na powłoki wałków i walców

Dzięki odpowiednio dobranej mieszance, która ma stworzyć powłokę na takich elementach jak wałki oraz walce, można dodać im funkcjonalności i umożliwić ich stosowanie w bardzo różnych gałęziach przemysłu. Nie każdy jednak wie, że istnieje całe mnóstwo różnych mieszanek, a każda z nich posiada jakieś swoje cechy charakterystyczne, dzięki którym dany element może pełnić określoną funkcję.

Przede wszystkim, to co najmocniej różnicuje dostępne mieszanki to ich skład, a więc to, z czego są wykonywane. Jednymi z najbardziej klasycznych i najbardziej popularnych rozwiązań są te oparte o gumę, a więc powłoki wykonywane z gumy silikonowej, całkowicie syntetycznej bądź naturalnej. W obrębie mieszanek gumowych znajdziemy wersji bardziej miękkie i twardsze, a także szereg mieszanek dedykowanych do zadań specjalnych.

 

Co jeśli nie mieszanka gumowa?

 

Alternatywę stanowią poliuretanowe powłoki ochronne. One również mogą zostać wykonane z miękkich bądź twardszych poliuretanów i również mogą mieć swoje cechy charakterystyczne: mogą być kwasoodporne, wyjątkowo odporne na ścieranie, antystatyczne, odporne na bardzo duże obciążenia, mogą też posiadać znacznie lepsze właściwości uwalniające. To równie popularne powłoki, które naprawdę sprawdzają się w codziennej praktyce wielu zakładów pracy.

 

Kolejnym rodzajem powłok, jakie mają swoje powszechne zastosowanie są rozwiązania kompozytowe. Zazwyczaj są one stosowane dla przemysłu papierniczego i umożliwiają wykonywanie wklęsłodruku, nadruku na elementach trójwymiarowych, laminowania lub powlekania danych elementów. Ostatnim rodzajem mieszanek są te metaliczne, które nakłada się z wykorzystaniem specjalnej metody natrysku. Węglik wolframu lub chromu jest natryskiwany, przy czym taka powłoka również może mieć różną twardość i posiadać dodatkowe właściwości antykorozyjne. Zarówno natryskiwanie jak i szlifowanie powierzchni walca lub wałka są wykonywane razem tak, aby dobrze przygotować dany element do jego regularnej eksploatacji.