Jak przewozić w samochodzie starszaki? Czyli wszystko o fotelikach dla dziecka w wieku od 4 do 12 lat.

Jak przewozić w samochodzie starszaki? Czyli wszystko o fotelikach dla dziecka w wieku od 4 do 12 lat.

O tym, że niemowlaki powinny być przewożone w foteliku samochodowym, wie chyba każdy. Schody jednak zaczynają się w momencie, gdy dziecko trochę podrośnie. Pojawia się wtedy pytanie; jaki fotelik będzie odpowiedni dla starszaka? A może wcale go nie potrzeba? O tym, dlaczego należy przewozić dziecko do 36 kg w foteliku samochodowym oraz dlaczego nie warto inwestować w podkładki samochodowe, opowiemy w niniejszym artykule.

 

Czas na zmiany, czyli nowy fotelik dla dziecka

Najmłodsze dzieci wozimy w fotelikach 0-13 kg, 0-18 kg. Jest to przedział, który dotyczy maluchów do około 4 roku życia. A dlatego ”około”, ponieważ należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej – jedno waży mniej, drugie więcej. Ponadto, przy wyborze fotelika dla dziecka, w grę nie wchodzi jedynie jego waga. Liczy się również wzrost malucha. Gdy więc zobaczymy, że powoli zaczyna pojawiać się problem z dopięciem pasów w foteliku, lub gdy główka dziecka znacząco zaczyna wystawać nad zagłówek, to znak, że należy wymienić fotelik.

 

Gdy już wiemy, że powinniśmy zmienić fotelik, którym podróżuje nasze dziecko, pojawia się pytanie: jaki będzie najlepszy? Najważniejsze, aby nie rezygnować z fotelika samochodowego w ogóle. Starszak, mimo że już czuje się jak dorosły i chce być tak traktowany – dorosłym nie jest. Szczególnie pokazuje to jego budowa ciała, która nadal narażona jest na uszkodzenia w razie zderzenia bardziej niż u osoby dorosłej.

 

Foteliki samochodowe 15-36 kg – na co zwrócić uwagę?

Jaki fotelik dla starszaka będzie najbezpieczniejszy? Ten najlepiej dobrany. Dlatego to właśnie na tym powinniśmy się skupić. Oczywiście, aby tego dokonać, powinniśmy udać się do specjalistycznego sklepu, w którym wyszkolona obsługa pomoże dobrać fotelik i zamontować go w samochodzie. Powinniśmy przy tym zwrócić uwagę przede wszystkim na położenie głowy w zagłówku. Linia oczu nie może wystawać ponad zagłówek.

 

Powinniśmy również pamiętać, że nasze starsze dziecko umieszczone w foteliku samochodowym, będzie przypinane samochodowymi pasami bezpieczeństwa. I to właśnie ich zapięcie wpływa w największym stopniu na bezpieczeństwo dziecka w foteliku. Powinniśmy dobrać taki fotelik dla dziecka, w którym pasy będą się na nim w odpowiedni sposób układać. Umożliwiają nam to zamontowane prowadnice.

 

Jeśli przeciągniemy przez górny punkt pas barkowy, to ten powinien przechodzić idealnie przez środek mostka dziecka. Natomiast przeciągnięcie w odpowiedni sposób pasa biodrowego powinno skutkować jego ułożeniem się na linii ud, pod brzuchem dziecka. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której pas uciska brzuch. Oznacza to, że fotelik samochodowy jest źle dobrany do dziecka.

Fotelik samochodowy, czy podstawka samochodowa?

Gdy dziecko wyrasta z fotelika samochodowego, przychodzi czas na zmiany. Dla niektórych osób ów zmiany bynajmniej nie oznaczają wyposażenia się w odpowiedniejszy fotelik. Wielu rodziców idąc za najnowszymi trendami, decyduje się na podstawkę samochodową. Czy spełni ona swoją funkcję tak jak fotelik? W żadnym wypadku. Wielu specjalistów ostrzega wręcz przed używaniem podstawek samochodowych.

Jeśli zamiast fotelika dla dziecka, zdecydowalibyśmy się na podstawkę, bo mniejsza, bo praktyczna, bo dziecko poczuje się doroślej, to możemy ponieść tego najwyższą cenę. Pas barkowy nie jest w stanie odpowiednio ułożyć się na ciele dziecka, gdy siedzi ono na podstawce. W przypadku zderzenia głowa dziecka nie jest w żaden sposób zabezpieczona, może rozbić się o szybę. Zdecydowanie lepiej w takim zestawieniu sprawdzają się odpowiednio dobrane foteliki samochodowe.