?>

ABC kartingu

ABC kartingu

Karting – to nic innego jak wyścigi gokartów odbywające się na specjalnej przygotowanej bitumicznej powierzchni. Pierwsze takie zawody odbyły się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w 1959 r. Obecnie zawody kartingu odbywają się w różnych klasach, w zależności od wieku kierowcy oraz pojemności skokowej silnika. Ten sport jest szczególnie popularny we Włoszech. W naszym kraju karting mogą uprawiać już ośmiolatki. Jak pokazuje przykład Roberta Kubicy gokarty mogą się okazać świetną wprawką przed przejściem do Formuły 1, zważywszy, że w gokartach nie ma mechanizmu różnicującego, co oznacza, że nawet na zakrętach koła pojazdu kręcą się z tą samą prędkością, co w jeździe po linii prostej.

 

Gokarty wymyślili piloci amerykańskich myśliwców podczas II Wojny Światowej. Skoszarowani, czekający na kolejne bitwy umilali sobie czas rywalizując w wyścigach własnoręcznie skonstruowanych wózków. Wojna się skończyła, a pierwszy profesjonalny „wózek z silnikiem” został zaprezentowany w USA w 1956 r. i trafił do masowej produkcji. Pierwsze gokarty trafiły do Polski w 1960 r.

 

Gokarty to niewysokie samochodziki o małych kołach bez bieżników, bez zawieszenia, z napędem na tylne koła. W zasadzie można je określić mianem bolidów. W zależności od tego, czy mają one służyć rekreacji, czy profesjonalnym wyścigom nieco się od siebie różnią. Gokarty dla amatorów mają małe silniki spalinowe, które nie wymagają zmiany biegów, są to najczęściej silniki czterosuwowe. Profesjonaliści jeżdżą na dwusuwowych silnikach wymagających zmiany biegów. W gokartach wykorzystywane są silniki ze sprzęgłem olejowym. Silniki o większych pojemnościach rozpędzają gokarty nawet do 200 km/h. Maksymalna pojemność silnika w zawodowych gokartach nie przekracza z reguły 125 cm³. W gokartach rekreacyjnych stosowane są małe silniki spalinowe o pojemności od 60 cm³.

Karting w Polsce nadal postrzegany jest przede wszystkim jako forma spędzania wolnego czasu, jednak wspomniany już Robert Kubica w znaczący sposób przyczynił się do zmiany myślenia społeczeństwa o gokartach.